Przejdź do treści

Pozabankowe pożyczki na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie jest najwygodniejszą i najszybszą opcją pozyskania gotówki. Znajdziesz ją w firmach oferujących chwilówki i pożyczki ratalne. I jedne, i drugie można otrzymać składając wniosek przez internet, podając informacje o dochodach. Nieliczni klienci proszeni są o zaświadczenie od pracodawcy. W sytuacji budzącej wątpliwości, firmy najczęściej proszą o wyciąg z rachunku z ostatnich miesięcy jako potwierdzenie dochodów.

Przed złożeniem wniosku upewnij się, że firma oferuje pożyczki na oświadczenie, dzięki czemu nie zostaniesz zaskoczony w trakcie formalności. Większość firm umieszcza na stronie informację o niezbędnych dokumentach. Zazwyczaj są to:

  • dowód osobisty (a dokładnie dane w nim zawarte),
  • ewentualnie wyciąg z konta.

Jeśli firma zastrzega, że w niektórych przypadkach klient może zostać poproszony o zaświadczenie od pracodawcy, należy być gotowym na taką sytuację. A jeśli nie chcesz, nie masz czasu na załatwienie takiego zaświadczenia, poszukaj innej oferty. Pożyczek na oświadczenie na rynku pozabankowym jest wiele.

W przypadku pożyczek na oświadczenie należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, firmy pożyczkowe coraz częściej korzystają z aplikacji do szybkiej weryfikacji typu Kontomatik czy Instantor. Aplikacje łączą się z rachunkiem bankowym klienta, pobierając historię kredytową. Na jej podstawie powstaje raport dotyczący zdolności kredytowej. Jest to w pełni bezpieczna weryfikacja. Poza tym firmy pożyczkowe sprawdzają klientów w bazach. Jeśli, w którejś jest Twoje nazwisko, sprawdź, jak firma podchodzi do tego typu wpisów.

Przed złożeniem wniosku, należy jeszcze prześwietlić firmę pożyczkową. Można to zrobić na kilka sposobów, jednym z nich jest sprawdzenie, czy znajduje się w rejestrze firm pożyczkowych, który prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Poza tym każda firma przed adresem strony ma kłódkę, która oznacza, że witryna jest bezpieczna, a podane dane nie trafią w niepowołane ręce.

Kredyty na oświadczenie w bankach

Pożyczki na oświadczenie były bardzo popularne po transformacji ustrojowej. Wystarczyło podpisać oświadczenie o osiąganych dochodach w określonej kwocie, podać informacje o zobowiązaniach i stałych wydatkach. I kredyt nawet jeszcze tego samego dnia trafiał na konto bądź do rąk. Rozwój technologiczny i zastraszająco szybkie tempo zadłużenia się Polaków wprowadziły surowsze normy oceny sytuacji finansowej klientów. Kredyt na oświadczenie praktycznie zniknął z oferty banków.

Dziś niewiele banków ma go w ofercie, a jeśli już, to jest obwarowany przynajmniej kilkoma gwiazdkami:

  • konieczny rachunek przynajmniej od kilku miesięcy w banku, w którym składany jest wniosek,
  • regularne dochody o zbliżonej wysokości,
  • dobre dochody,
  • dobra historia kredytowa,
  • brak wpisów w BIG-ach.

Czym się różni kredyt na oświadczenie od innych kredytów?

Bank na podstawie wpływów i wydatków na rachunku ocenia zdolność kredytową klienta, a oferta kredytu na oświadczenie wyświetla się po zalogowaniu na rachunek bądź jest dostępna w zakładce kredyty, oferty itd. Kredyt na oświadczenie w banku, w którym nie masz rachunku, praktycznie nie istnieje. Każdy bank musi się upewnić, że klient będzie regulował raty, jednym słowem, że posiada dochody, które umożliwią spłatę. A to możliwe jest z zaświadczeniem od pracodawcy bądź innym dokumentem potwierdzający dochód. Przy małych kwotach w części banków wystarczy wyciąg z rachunku, podobnie jak w firmach pozabankowych.

Banki akceptują dochody z tytułu: umowy o pracę, zlecenie, o dzieło, emerytury i renty. Zasiłki i alimenty mogą być wliczone do dochodu, ale nie mogą być dochodem głównym. To, czy bank je doliczy, zależy od jego polityki. Banki trzymają się zasady, że zasiłki i alimenty mają zaspokajać potrzeby, na które zostały przyznane.

Kredyt na oświadczenie od pozostałych kredytów różni się formalnościami. Wystarczy kliknąć kilka razy myszką, by go otrzymać bądź przyjść do placów, tylko podpisać umowę.